Szukasz wanny? Zobacz, co oferuje rynek

Rozmiar, kształt, rodzaj tworzywa, kolor, zabudowa (lub jej brak) oraz dodatkowe funkcjonalności – tym, w największym skrócie, różnią się między sobą nowoczesne wanny. Oto krótki poradnik dla tych, którzy szukają wanny idealnej.

Wanny do zabudowy i wolnostojące

Klasyczne wanny do zabudowy od lat cieszą się ogromną popularnością wśród kupujących. Wpływ na to ma z pewnością ich funkcjonalność. Duży wybór rozmiarów sprawia, że można je dopasować do niemal każdej łazienki. Nie sposób też nie wspomnieć, że wbrew pozorom, wanny z obudową zajmują mniej miejsca niż wanny wolnostojące. Te drugie wymagają zachowania odpowiednich odległości np. od ściany.

To dlatego, jak zgodnie z twierdzą sprzedawcy i producenci ceramiki łazienkowej – wanny wolnostojące zdecydowanie częściej kupowane są do większych łazienek czy salonów kąpielowych.

Wanny prostokątne, asymetryczne, owalne i wiele innych

Choć w tym przypadku również króluje klasyka (czyli wanny prostokątne), również ci, którzy chcą zaszaleć bez problemu powinni znaleźć coś dla siebie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo wanien owalnych, okrągłych czy asymetrycznych. Trzeba też wspomnieć o wannach narożnych, których zakup często bywa podyktowany sposobem aranżacji łazienki.

Rozmiary wanien

Rozmiary wanien najczęściej wahają się w granicach od 100 do 200 cm długości oraz od 70 do 100 cm szerokości. Oczywiście mowa tu o najbardziej klasycznych kształtach. W innym przypadku brane są pod uwagę również takie parametry jak długość krótszego boku, długość dłuższego boku, średnica itp.

W przypadku wanien trzeba też wspomnieć o głębokości wahającej się w granicach od ok. 40 cm do ok. 50 cm i pojemności (najmniejsze to ok. 90 litrów).

Z czego zrobione są wanny?

Większość wanien, jakie obecnie możemy znaleźć w sklepach i kupić od ręki to wanny akrylowe. Materiał ten ma kilka zalet: jest odporny na zarysowania i działanie środków chemicznych, jego powierzchnia jest gładka i ciepła, a nieco droższe modele mogą być dodatkowo pokryte powłoką antybakteryjną.

Wanny z akrylu są najczęściej białe, ale zdarzają się też egzemplarze w kolorze czarnym, biało-czarnym czy biało-złotym (biel w środku, kolor na zewnątrz).

Ci, którzy aranżując łazienkę są przygotowani na większe wydatki, mogą postawić np. na wannę z marmuru lanego, a właściwie z konglomeratu składającego się w ok. 75 proc. z tego surowca. Wanny te wyróżniają się wyjątkową trwałością. W grę wchodzić też mogą m.in. wanny żeliwne emaliowane. Ten materiał z kolei utrzymuje stałą temperaturę wody.

Dodatkowe funkcjonalności

Pisząc o tym, jakie opcje mają osoby kupujące wanny nie możemy nie wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach takich jak hydromasaż, specjalne zagłówki, podłokietniki itp. Do tej grupy można też dodać możliwość instalacji parawanu nawannowego, czyli rozwiązania, dzięki któremu mamy w łazience wannę i prysznic w jednym.

Oczywiście ten krótki przegląd nie wyczerpuje wszystkich parametrów, jakimi mogą się różnic między sobą dostępne na rynku wanny. Do tego należałoby dodać też m.in. elementy wykończenia (np. umiejscowienie odpływu czy rodzaj syfonu). Na koniec nie możemy jednak nie wspomnieć o cenach. Najtańszą wannę możemy dziś kupić za niespełna 1000 zł. Za droższe egzemplarze można zapłacić nawet ok. 10 tys.