Baseny ogrodowe

Nie ma nic przyjemniejszego niż odrobina ochłody w ciepłe letnie dni we własnym basenie ogrodowym. Jest to na pewno dużo lepsze rozwiązanie niż publiczny basen, na którym panuje gwar i harmider, a przy tym często jest tłoczno, zwłaszcza w sezonie letnim.

Baseny ogrodowe – szeroki wybór, przystępne ceny

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów basenów ogrodowych (https://www.dobrebaseny.pl/BASENY-OGRODOWE-c236). Są takie, które po sezonie letnim możemy złożyć i schować albo takie, które na stałe będą w przydomowym ogrodzie. Wśród tych pierwszych znajdziemy baseny nadmuchiwane, które nadają się głównie dla dzieci. Jeżeli chcemy, żeby w basenie mogli kąpać się dorośli, warto pomyśleć o basenie rozporowym i stelażowym. Ich koszt jest niewątpliwie niższy od kosztu basenu całorocznego wkopanego w ziemię. Dodatkowo w przypadku basenów całorocznych należy stale dbać o czystość wody, co wiąże się z koniecznością instalacji pomp, filtrów oczyszczających i uzdatniających wodę. Choć jeżeli chcemy mieć basen z prawdziwego zdarzenia, to ten całoroczny wówczas sprawdzi się najlepiej.

Położenie basenu – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Miejsce, w którym rozstawimy lub zbudujemy basen powinno być nasłonecznione. Dzięki czemu promienie słońca samoistnie będą nagrzewały lustro wody. Warto zadbać również o to, aby w sąsiedztwie basenu ogrodowego nie było drzew, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę, a przez to bylibyśmy zmuszeni do częstszego niż zwykle oczyszczania basenu.

Praktyczne wskazówki

Basen o powierzchni powyżej 35 m2 zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa stanowi obiekt budowlany. Dlatego przed jego zamontowaniem należy uzyskać pozwolenie na budowę od właściwych organów. W przeciwnym razie organ może nałożyć karę finansową lub nakazać rozbiórkę basenu. Przy budowie basenu na stałe warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko sporządzi projekt, ale również wykona go zgodnie ze sztuką budowlaną. Trzeba mieć na uwadze, że zamontowanie systemów doprowadzających i odprowadzających wodę oraz oczyszczających basen wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.