Jak wyklarować wodę w basenie? Elektroliza soli

Duża część właścicieli basenów oczyszcza swoje zbiorniki chlorem. To środek efektywny, tani i szybki. Niektórzy jednak nie znoszą zapachu chloru bądź narzekają na to, że kąpiel w takiej wodzie skutkuje łzawiącymi oczami i szczypaniem. Jest na to rada i inna metoda czyszczenia basenu – z urządzeniem do elektrolizy soli! Jak działa ta metoda?

Sól – jak wyklarować wodę w basenie?

Zwykła sól kuchenna w basenowej wodzie – to ją zdezynfekuje i sprawi, że będzie krystalicznie czysta i klarowna. Potrzebne jest jednak urządzenie do elektrolizy soli – jak łatwo się domyślić, wrzucenie z worka soli do basenu niewiele by pomogło. Takie urządzenie, najprościej mówiąc, zmieni sól kuchenną (NaCl) w chlor, ale nie będzie on miał zapachu. Instalowanie tego urządzenia nie wymaga wiele miejsca (wystarczy zaledwie metr kwadratowy!). Zaletą tej metody jest też fakt, że jest przyjazna dla środowiska. Sól kuchenna nie zaszkodzi przyrodzie tak, jak chemia, której musielibyśmy używać w zamian – nie da się przecież wylewać wody z basenu po każdej kąpieli, to by dopiero było nieekologiczne!

Wady i zalety oczyszczania basenu za pomocą elektrolizy soli

Zaletą oczyszczania wody elektrolizą soli jest fakt, że nie jest to drogie. Sól jest tańsza niż jakakolwiek chemia do oczyszczania basenów. Trzeba jednak zainwestować w samo urządzenie, a ono do tanich nie należy (minimum kilka tysięcy złotych). Jest to jednak wydatek jednorazowy, w który warto zainwestować – później będzie spokój.

W niejednym spa istnieje grota solna. Sól ma prozdrowotne właściwości – oczyszcza drogi oddechowe, sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, lepiej ukrwiona. To zdecydowana zaleta oczyszczania wody za pomocą elektrolizy soli – takie efekty będziemy mogli osiągać w ogrodzie!

Woda w basenie oczyszczanym urządzeniem do elektrolizy soli będzie słona, prawie tak, jak w morzu. Czy to plus, czy to minus? To już zależy od osobistych preferencji. Jeśli kogoś będzie satysfakcjonował taki efekt, zdecydowanie powinien postawić na tę metodę.

Więcej o utrzymaniu czystości basenu można znaleźć na https://www.dobrebaseny.pl/news/n/235/Jak-utrzymac-czysta-wode-w-basenie