Ogrzewanie wody w basenie- kwestia, do której można podejść na kilka sposobów

Jak podgrzać wodę w basenie? Pytanie to co sezon dręczy właścicieli wodnych przydomowych zbiorników. Odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta i jednoznaczna, lecz nie jest to także kwestia, której nie da się rozwiązać.

Podgrzewanie wody basenowej kolektorami słonecznymi- czy jest to dobry pomysł?

Jak najbardziej. Po pierwsze dlatego, że jest ekologiczne rozwiązanie, które nie szkodzi otaczającej przyrodzie. Po drugie kolektory słoneczne nie są drogie, a co najważniejsze nie marnują energii elektrycznej. Ich zaletą jest to, że można je zamontować jako maty grzewcze albo specjalne kolektory stojaki z zaworami.

One nie zajmują zbyt dużo miejsca, więc w basenie jest wystarczająco dużo miejsca na wygłupy i rodzinne zabawy. Po co silić się na jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia grzewcze, jeśli z basenu ogrodowego korzysta się sporadycznie, przy okazji większych upałów. W takim przypadku słoneczne kolektory całkowicie wystarczą i zapewne należycie wypełnią powierzoną im misję.

A co gdy ma się jednak basen nieco większych rozmiarów?

Wtedy do podgrzewania wody w basenie trzeba podejść nieco bardziej pragmatycznie i fachowo. Gdy ma się w domu piec CO można go jak najbardziej podłączyć do baseny, by ogrzał nam wodę. Potrzebne będą nam w tym celu wymienniki ciepła ze stali nierdzewnej albo tytanu. Jak ogrzać wodę basenową za pomocą pieca?  

To nieskomplikowane, bo wystarczy odpowiednio zaprogramować piec, a on sam przypilnuje, by temperatura wody stopniowo się podnosiła. Ważne jest jedynie to, że wymienniki ciepła muszą być prawidłowo zainstalowane w basenie, bo to przez nie płynie fala ciepła.

Co jest istotne przy podgrzewaniu wody piecem?

Po pierwsze, aby basen był naprawdę duży. W przypadku gdy tak nie jest, to całe przedsięwzięcie jest zwyczajnie niepotrzebne i nieopłacalne. Po drugie muszą zaistnieć warunki techniczne do wykonania połączenia pieca z basenem. 

Dlatego przed sezonem wakacyjnym warto skonsultować tę kwestię z fachowcem, żeby później nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. I żeby pieniądze przeznaczone na tę inwestycje nie poszły w błoto.

Więcej o podgrzewaniu wody w basenie można znaleźć na https://www.dobrebaseny.pl/blog/jak-ogrzacz-wode-w-basenie