Jak podkreślić charakter aranżacji za pomocą obrazów?

W najmodniejszych stylach aranżacyjnych kluczową rolę odgrywają dodatki i dekoracje. Jednymi z najchętniej wybieranych przedmiotów z tej kategorii są obrazy i grafiki do wnętrz. Aby umieszczenie ich w pokoju miało korzystny wpływ na całość aranżacji, muszą być odpowiednio dobrane. Jak wybrać obrazy do wnętrza domu, które podkreślą charakter pomieszczeń w różnym stylu?

Styl retro i vintage

Pomieszczenia vintage wciąż należą do jednych z najpopularniejszych aranżacji. Poszukując obrazów do takich wnętrz, warto decydować się na elementy nawiązujące do kultury i codziennego życia w latach 50., 60. lub 70. XX wieku. Odpowiednimi elementami będą czarno-białe grafiki przedstawiające codzienne sceny lub portrety ikon popkultury. Warto postawić również na obrazy ukazujące elementy charakterystyczne dla epoki. Mogą to być szkice modnych strojów lub zdjęcia pojazdów.

Boho i styl skandynawski

W tych stylach wyjątkowo istotną rolę odgrywa dobór wyposażenia z naturalnych surowców. Warto więc decydować się na obrazy w drewnianych ramkach lub na blejtramach. Do pomieszczeń w obu konwencjach warto wybierać grafiki przedstawiające świat przyrody. Motywy roślinne i zwierzęce w takich wnętrzach powinny jednak mieć innych charakter. W pomieszczeniach skandynawskich sprawdzą się zimowe pejzaże i wizerunki dzikich zwierząt leśnych. W aranżacjach boho warto postawić na motywy egzotycznej roślinności i barwnych stworzeń. Ze względu na stonowaną kolorystykę, w skandynawskiej aranżacji korzystnie zaprezentują się również biało-czarne kontrastowe grafiki. Mogą przedstawiać geometryczne wzory i kubistyczne abstrakcje. W pomieszczeniach boho warto postawić na motywy nawiązujące do kultury i filozofii Wschodu. Dobrym wyborem będą wzory etniczne i mandale. Wkomponują się tutaj również obrazy związane z ochroną środowiska naturalnego.

Wnętrza industrialne i rustykalne

Wiele pomieszczeń urządzanych jest w stylu industrialnym lub loftowym. Obrazy do takich pomieszczeń mogą przedstawiać widoki nowoczesnych miast i elementy związane z uprzemysłowieniem. Sprawdzą się tutaj motywy części maszyn i urządzenia codziennego użytku. Coraz większą popularnością cieszy się również wystrój rustykalny. Takie pomieszczenia nawiązują swoim charakterem do wyglądu wnętrz dawnych wiejskich chat. Obrazami, które warto umieścić na ścianach w takim pomieszczeniu są płótna w stonowanych barwach przedstawiające świat przyrody. Grafiki mogą również prezentować zajęcia ludności wiejskiej sprzed lat. Chcąc przełamać kolorystykę aranżacji barwnymi akcentami, warto zdecydować się na motywy folklorystyczne.

Jakie obrazy wybierać do domowych wnętrz?

Poszukując odpowiednio dopasowanych obrazów należy kierować się również własnymi preferencjami. Grafiki muszą przede wszystkim podobać się domownikom. Dobrane do aranżacji wnętrza podkreślą jego charakter. Warto również zwrócić uwagę na to, aby tworzyły spójną kompozycję z elementami wyposażenia. Bogata oferta dekoracji i dzieł sztuki umożliwi odnalezienie przedmiotów, które najlepiej dopasują się do danego pomieszczenia.