Plakaty filmowy jako sztuka

plakat z hitu filmowego

Plakat filmowy od dawna nie jest już tylko zwykłą i prostą formą reklamy zewnętrznej. Stał się zarówno dziełem sztuki, jak i efektem pracy wielu prawdziwych artystów swojej branży. Ale również obiektem kultowym, na stałe zakorzenionym w popkulturze.

Sztuka prymitywna, czy już wyższa?

Plakaty filmowe źródło swego istnienia posiadają we wczesnym marketingu. Celem ich istnienia było oznajmienie wszystkim wokoło o powstaniu nowego filmu. Coś co w założeniu miało w stosunkowo prymitywny sposób poinformować o zaistnieniu sztuki, samo stało obiektem o znacznych walorach artystycznych.

Jak powinien wyglądać wzorowy plakat filmowy – https://www.galeriaplakatu.com/film? Są na to dwie szkoły: klasyczna i nowoczesna. Według szkoły klasycznej na plakacie przede wszystkim powinni znaleźć się wszyscy istotni z punktu widzenia fabuły bohaterowie. Najlepiej zestawieniu z jakąś charakterystyczną sceną lub rekwizytem.

Szkoła nowoczesna podchodzi do tematu całkowicie odwrotnie. Nie działa w jednoznaczny sposób, a bardziej stara się pobudzać skojarzenia i bawić się z odbiorcą. Niejednoznaczne, zmuszające do zastanowienia i uderzające swoją prostotą i inteligencja w chwili zrozumienia przekazu artysty.

Plakaty w domu

Zarówno plakaty tradycyjne, jak i ich nowoczesne wersje, znalazły oprócz ulic i wystaw, swoje stałe miejsce na domowych ścianach. Niejednokrotnie, jako obiekty wręcz kultowe stanowią doskonały sposób na wzbogacenie wnętrz niejednego fana kinematografii, ale również seriali i programów telewizyjnych. Są swego rodzaju gadżetem, który dzięki swym artystycznym walorom, zyskuje znacznie większe i szersze zainteresowanie wśród fanów danego filmu.