Dlaczego należy dbać o wysoką jakość snu?

materace do spania

Polacy coraz częściej skarżą się na zmęczenie. Jednym z jego głównych powodów jest niedostateczna ilość nocnego wypoczynku. Co zrobić, aby poprawić jakość swojego snu? Jak sprawić, że będziemy budzić się pełni sił i gotowi na wyzwania nadciągającego dnia?

Dlaczego sen jest ważny dla organizmu?

Wieczorem odruchowo zaciągamy zasłony i kładziemy się do łóżka z dobrym materacem do spania. Jest to część naszej codziennej rutyny. Rzadko zastanawiamy się dlaczego spanie jest dla nas takie ważne. Sen jest czasem wypoczynku i regeneracji całego ciała. Przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na nocny wypoczynek wpływa pozytywnie na nastrój i stan zdrowia. Osoby, które się wysypiają mają wyższą odporność, niższą wagę ciała i cieszą się lepszym samopoczuciem. Szybkie tempo życia i natłok obowiązków sprawiają jednak, że śpimy znacznie krócej niż nasi przodkowie. Warto zapoznać się z czynnikami wpływającymi na jakość naszego snu. Zadbanie o ich poprawę zaowocuje lepszym wypoczynkiem w nocy.

Co wpływa na jakość snu?

Sen powinien trwać przeciętnie od 5 do 8 godzin, aby zapewnić regeneracją organizmu. Dobremu wypoczynkowi sprzyjają odpowiednie warunki w sypialni. Pokój, w którym śpimy powinien być zaciemniony i przewietrzony. Nie może być w nim za gorąco. Bardzo ważną rolę odgrywają dobre materace do spania. Najlepiej wyśpimy się na materacu dobranym do naszych preferencji. Nie może on być za twardy, ani za miękki. Szybkiemu zasypianiu sprzyja aktywność fizyczna w ciągu dnia i relaks wieczorem. Jeżeli zapewnimy sobie optymalne warunki wypoczynku, to obudzimy się następnego dnia pełni sił i chęci do działania.