Jak kupować stół do jadalni

nowoczesny stół rozkładany

Stół to bezsprzecznie jeden z najważniejszych mebli w domu. To przy nim spożywa się wspólne posiłki, toczy długie rozmowy, odpoczywa a czasem i pracuje. Przy stole spotyka się rodzina i przyjaciele, to przy stole zwykle jest czas by poświęcić sobie wzajemnie trochę uwagi. A skoro jest to tak ważny mebel, warto poświęcić chwilę przy jego zakupie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Dobry stół do jadalni powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały. Najlepiej jeśli jest wykonany z litego drewna, ale fornirowane płyty też się sprawdzają. Ponadto stół powinien być stabilny, a co za tym idzie bezpieczny.

Wybierając stół do jadalni trzeba też wziąć pod uwagę to, ile osób będzie przy nim siedzieć. Dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę nie tylko codzienne posiłki, ale też wizyty gości. Wiadomo, że obecne trendy w budownictwie powodują, że mieszkania bywają ciasne, i często trudno w nich na co dzień zmienić stół na 8 lub więcej osób. Jednak rynek meblarski znalazł na to rozwiązanie, są to stoły rozkładane – https://www.edinos.pl/stoly-rozkladane, które w niczym nie ustępują klasycznym modelom. Natomiast stosowane obecnie systemy w stołach rozkładanych są na tyle łatwe w obsłudze, że z wieloma z nich poradzi sobie nawet dziecko.

Bo ważna jest ergonomia

By stół był wygodny bardzo ważne są przede wszystkim dwie rzeczy, po pierwsze jego wysokość i prześwit między nogami, drugi to odpowiednio dobrane krzesła. Prześwit powinien mieć co najmniej 60 centymetrów, i razem z krzesłami być dobrany tak, by swobodnie zmieścić nogi osoby siedzącej. Dobierając wysokość stołu warto też zwrócić uwagę na wzrost większości domowników, im są wyżsi, tym wyższy powinien być stół. Ważne jest też odpowiednia ilość miejsca dla poszczególnych domowników, przyjmuje się, że długość stołu na jedną osobę powinna wynosić nie mniej niż 50 centymetrów.

Nowoczesny stół rozkładany
Nowoczesny stół rozkładany