Nasiona trawy – jak pielęgnować nowy trawnik?

Po wysianiu nasion trawy zachodzi dość trudny czas oczekiwania na wyrośnięcie nowych, zielonych roślinek, które po pewnym okresie stworzą trawnik. W tym czasie należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Niektóre z czynności wykonuje się raz tuż po zasianiu, inne cyklicznie nawet po uzyskaniu pełnego wzrostu trawy. Przy wykonywaniu tychże warto mieć do dyspozycji wysokiej jakości narzędzia, ale nie jest to konieczne.

Właściwy czas na wysiew

Nasiona trawy najlepiej umieścić w glebie po zakończeniu lata, najczęściej mówi się w tym przypadku ogólnie o jesieni. Dzięki temu unika się silnego deszczu czy też burz oraz oczywiście upałów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wzrost traw. Niektórzy jednak decydują się na sianie wiosną, bo gleba jest dobrze nawilżona po zimie, a warunki atmosferyczne dość dobre. Pora nie jest zła pod warunkiem, że nie występują już przymrozki, a także nie pojawiły się jeszcze zwiastujące lato upały. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury mogą niekorzystnie wpłynąć na trawę. Trzeba uważać na to, by przez najbliższy okres po wysiewie pogoda w miarę dopisywała (szczególnie groźne są silne deszcze, wtedy koniecznie trzeba osłonić nasiona).

Działania po wysiewie

Gdy nasiona trawy trafią już do gleby, warto je delikatnie zagrabić. Ten krok osłoni nasiona od słońca i wiatru, ale większość ogrodników nie poprzestaje na tym i dodatkowo używa cięższych elementów, którymi przykrywa zasiany obszar. Elementy takie mogą być np. deskami, czy też ciemną folią w zależności od stanu posiadania. Czynność zwiększa tempo wzrostu nasion trawy, jest też oczywiście zabezpieczeniem obszaru przed jakąkolwiek ingerencją z zewnątrz. W ten sposób trawa może spokojnie rosnąć aż do momentu osiągnięcia odpowiedniego wzrostu. Nie można oczywiście zapominać o podlewaniu. Robi się to regularnie, delikatnie i najlepiej za pomocą narzędzia typu podlewaczka, które nie wyrzuca z siebie silnego strumienia wody, a mnóstwo drobnych strumyczków. Takie podlewanie nie uszkodzi nasion trawy ani nie wymiecie ich z ziemi. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek albo wieczór, kiedy słońce nie ogrzewa silnie ziemi.