Tunel foliowy – materiał i wymiary

tunel foliowy

Podczas doboru tunelu do uprawy warzyw, ziół, czy owoców, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. W tym przypadku nie można pominąć konstrukcji, materiału wykonania, koloru folii, wielkości i dodatkowych funkcji. Popularne folie znajdziemy w internetowych sklepach, gdzie szeroka oferta daje sporo możliwości. Na jaki materiał postawić? Jaka wielkość będzie optymalna? O czym jeszcze pamiętać podczas zakupu?

Materiał tuneli foliowych

Najbardziej znane są tunele metalowe oraz tunele z rurek PCV. Te pierwsze znajdują zastosowanie tam, gdzie często wieje wiatr. Metalowa konstrukcja da większą stabilność w gruncie i dodatkowo wzmocni całość. Stelaż jest ciężki, a śruby zadbają o solidne zamocowanie. Przeważnie taki foliak jest droższy, ale cechuje się większą odpornością. 

Nieco inną opcją są tunele foliowe z rurek PCV, które nie ulegają korozji i są odporne na działanie pogody. Zapłacimy za nie mniej i będziemy cieszyć się łatwym utrzymaniem w czystości. Jakie zalety ma taka folia? Z pewnością cechuje się mobilnością i niewielkim ciężarem. 

tunel foliowy

Wymiar tunelu foliowego

Kolejną kwestią jest wymiar tuneli foliowych. Niskie tunele mają do 1,5 metra wysokości, przez co temperatura we wnętrzu szybko wzrasta. Dostępne są także mini tunele, które posłużą jako inspekt ogrodowy i mają łatwą konstrukcję. W wysokich konstrukcjach sprawnie będziemy pielęgnować rośliny. Zazwyczaj sięgają one 1,6 metra wysokości. Są polecane ogrodnikom, którzy chcą sadzić rośliny rozległe. 

Gdzie można kupić foliaki? Bardzo dobrym pomysłem jest zakup w internetowym sklepie np. w Focusgarden, gdzie producenci oferują szeroki asortyment. Tunel foliowy ma wiele korzyści, które są doceniane na rynku.