Zdrowe zioła

Świeże zioła to wspaniały dodatek do dań. Oczywiście w sklepach można zakupić wiele odmian ziół. Niezwykle popularne w ostatnim czasie są również suszone ziółka. Okazuje się jednak, że lepszym rozwiązaniem jest wysiew i hodowla własnych nasion. Jak do tego przystąpić?

Nasiona ziół

Dobrej jakości nasiona ziół można zakupić w centrach ogrodniczych czy na różnych stronach internetowych. W tym przypadku należy przede wszystkim zachować ostrożność, gdyż czasami internetowe zakupy kończą się oszustwem. Podczas zakupu nasion warto zwracać uwagę na certyfikaty, jakie znajdują się na opakowaniu. Lepszym rozwiązaniem jest wybór nasion, które nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Lepiej zrezygnować z zakupu zaprawianych nasion. Warto zatem wspomnieć o gatunkach, jakie można dziś uprawiać. Do jednorocznych odmian ziół należy przede wszystkim bazylia, koperek czy majeranek. Do wieloletnich gatunków należy zaliczyć melisę, rozmaryn czy miętę.

Uprawa ziół

Zioła można uprawiać w domu, ale również w ogrodzie. Ich hodowla w domu wcale nie jest taka trudna. Roślinom wystarczy zapewnić optymalne warunki do wzrostu, takie jak przede wszystkim światło i woda. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie ich na parapecie w kuchni. Tym samym można szybko z nich skorzystać, przygotowując domowe posiłki. Zioła w stylowych donicach stały się również świetną dekoracją pomieszczeń. Jeśli chodzi o wysiew nasion do gruntu, to należy pamiętać o tym, że niektóre z nich muszą być przygotowane z rozsad. Koperek to odmiana, którą można wysiać bezpośrednio do gruntu. Natomiast bazylia musi najpierw być wysiana do małych doniczek w domu. Do przygotowania rozsad ziół najlepiej przystąpić w marcu. Potrzebne będą do tego doniczki torfowe czy małe szklarenki. Konieczne okaże się również odpowiednie podłoże do przygotowywania siewek.

Uprawa ziół wcale nie jest taka trudna. Wystarczy tylko zapewnić tym roślinom odpowiednią ilość wody i światła. Staną się one świetnym dodatkiem do potraw, który dostępny jest nawet zimą.