Oszczędzanie energii stało się ostatnimi czasy bardzo modne. Producenci zalewają nas produktami, które przyczyniają się do oszczędzania energii. Dotyczy to między innymi materiałów budowlanych, elementów wyposażenia domów oraz okien.
Przede wszystkim oszczędnie
W branży budowlanej możemy dostrzec, że niemal każdy element ma być ekologiczny. Ma oszczędzać energię i nie przynosić strat. Producenci okien też zaczęli się do tego stosować, dlatego proponują nam okna pasywne i energooszczędne.
Czym są okna energooszczędne?
Są to okna, które powodują jak najmniejsze ubytki energii cieplnej. Przez okno ogólnie może uciekać nawet 40 procent ciepła.
Współczynnik przepuszczalności słonecznej odnosi się do szyb i określa, ile słonecznego światła wpada do pomieszczeń przez szyby. Im tego światła jest więcej, tym lepiej. W efekcie możemy korzystać z naturalnej energii i ograniczyć na przykład zużycie gazu.
Natomiast współczynnik przepuszczalności ciepła ma symbol Uw i mierzony jest dla całości przegrody budowlanej okna.
Oba współczynniki powinny ze sobą współpracować. Ponieważ okna mają energię zarówno zatrzymywać, jak i przepuszczać.
W przypadku okien energooszczędnych każdy element ich konstrukcji ma znaczący wpływ na jakość cieplnej izolacji w domu. Okna te zawierają pakiet szyb zespolonych, gdzie są to trzy tafle oddzielone od siebie gazem, na przykład argonem, ksenonem czy kryptonem. Dzięki gazowi, który izoluje termicznie, szyby pokrywa powłoka, która powoduje odbicie części promieniowania wypływającego z wnętrza domu. Zastosowanie ma tu także termoizolacyjna folia. Ważne jest także, by uszczelka była dość gruba, bo im grubsza, tym zapewnia większą izolację.
Istotną kwestią jest także konstrukcja ram okiennych. Jeżeli wykonane są z drewna, to im będą grubsze, tym skuteczniejsza ochrona cieplna.
Zanim zdecydujemy się na posiadanie okien energooszczędnych, rozpatrzmy wszystkie „za i przeciw”, a dopiero potem podejmijmy decyzję.