Oświetlenie podszafkowe: LED czy halogeny?

Oświetlenie podszafkowe pełni bardzo ważną rolę przy doświetlaniu blatów roboczych, zlewozmywaków, a nawet kuchenek. Obecnie jednak pojawia się pytanie: jaki rodzaj oświetlenia wybrać: lampy halogenowe czy taśmy LED?

LED czy halogeny?

Oświetlenie podszafkowe może mieć dwa rodzaje światła, to jest halogenowe lub LED. Oba posiadają swoje zalety, ale również i wady. Jakie więc wybrać?

Lampy halogenowe z całą pewnością dają przyjemne światło i nie fałszują kolorów. Mimo to, zamontowanie ich wymaga wiercenia otworów w spodzie szafki, co może zniszczyć ją. Większość tego typu oświetlenia mocuje się do półek lub szafek z pomocą wkrętów.

Oświetlenie podszafkowe LED to kolejny sposób, który z całą pewnością przypadnie wielu osobom do gustu. Przede wszystkim taśmy LED posiadają dobre jakościowo światło, a niejednokrotnie również mają punkty o kolorowym zabarwieniu. Mimo to, niewątpliwie najlepszą ich zaletą jest elastyczność taśmy i możliwość rozprowadzenia jej po całej powierzchni, tak aby blat był równomiernie oświetlony.

Taśmy te – oprócz tego – pobierają znacznie mniej prądu w stosunku do halogenów, a powierzchnia nie nagrzewa się od nich. Ich atutem jest także możliwość łatwego montażu, lekkość takiego zestawu i – oczywiście – brak konieczności wiercenia otworów. Oznacza to zatem, że w chwili obecnej taśmy LED, a nie halogeny są najczęściej i najchętniej wybieranym oświetleniem podszafkowym.