Czym jest klinkier?

Klinkier to znany artykuł budowlany, jaki cieszy się niemalejącym zaciekawieniem, także dzięki powszechnym wykorzystaniu. Klinkier to tworzywo ceramiczne o czerepie spieczonym. W zestawieniu do pozostałych przestrzeni ceramicznych charakteryzuje go niezeszkliwiona przestrzeń.

Klinkier jest, identycznie, jak pozostałe typy ceramiki — robiony z gliny w niezwykle dużej temperaturze, natomiast jego wartości różnią się we współzależności od typu artykułu. Z klinkieru robi się płytki klinkierowe, które są obecnie bardzo modne.

Płytki klinkierowe – czym się wyróżniają?

Płytka klinkierowa tworzona jest z doskonałej klasy gliny połączonej z piaskiem, natomiast następnie palona w temperaturze powyżej 1000°C. Kafelki mają taki sam skład jak cegła klinkierowa, lecz są od niej niewątpliwie cieńsze oraz lżejsze. W rezultacie stanowią istotny zastępnik cegły, jaka jest produktem nie jedynie drogim, lecz także wymagającym pod względem montażu. Choć klinkier kojarzy się z wyjątkową rudo-czerwoną barwą, tak rzeczywiście przyjmuje różnorodne odcienie: od bursztynowej żółci, poprzez beże oraz biele, aż po grafitową szarość. Przestrzeń płytek może być gładka, porowata czy strukturalna.

Montaż płytek klinkierowych

Montaż płytek klinkierowych nie jest zadaniem trudnym, natomiast winien odbywać się wedle określonych reguł. Płytki klinkierowe należy nakładać na gładkie oraz nośne podłoże, starte z brudu, zanieczyszczeń oraz pozostałych składników. Na tak przygotowaną przestrzeń nanosi się powłokę kleju elastycznego, dedykowanego do mocowania płytek, natomiast inne rzędy przykleja się, rozpoczynając od obrzeży – tutaj należałoby wykorzystać płytki kątowe, jakie sprawią, iż elewacja będzie wyglądać jak oryginalny, ceglany mur.