Jakie lustro do domu wybrać?

Jak urządzić piękne wnętrze? Ogromną rolę odgrywają dodatki. To one tworzą charakter pomieszczenia, nadają mu sznytu, tworzą klimat przytulności i domowego ciepła. Jedną z najbardziej uniwersalnych dekoracji są lustra. Te nie tylko pozwalają się przejrzeć, ale też optycznie powiększają pomieszczenie oraz stanowią intrygującą ozdobę ścienną. Dlaczego warto wykorzystać je w dekoracji? Jak wybrać lustro do domu? Gdzie je powiesić, by uzyskać pożądany efekt? 

Lustra jako dekoracja wnętrza – dlaczego to dobry pomysł? 

Lustra to nie bez powodu jedna z najchętniej wybieranych dekoracji ściennych. Łączy bowiem funkcjonalność i estetykę. Umieszczone na ścianie pozwala się przejrzeć i skontrolować wygląd, ale to nie wszystko. Lustra mają także inne, typowo estetyczne zastosowania we wnętrzach.

Po pierwsze, lustro odbija światło, a tym samym pozwala doświetlić i rozjaśnić pomieszczenie. To świetny patent na ciemne, mało efektowne wnętrza. Druga sprawa to fakt, że im więcej światła, tym pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Dodatkowo lustro odbijając obraz nadaje wnętrzu głębi. Wystarczy umieścić je na ścianie, żeby mały pokój zrobił się większy, był odczuwany jako bardziej przestronny i elegancki. Trzecia zaleta luster jako dekoracji to ogromny wybór kształtów, wzorów i kolorów. Lustra nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego stylu, dają ogromne możliwości aranżacyjne. Można wykorzystać je właściwie w każdym pomieszczeniu, od przedpokoju czy łazienki, przez salon i sypialnię, po pokoje dziecięce czy domowe biuro. W każdym z tych wnętrz odpowiednio wybrane lustro będzie prezentowało się stylowo i intrygująco. 

Jak wybrać idealne lustro do domu? 

Zakup lustra to spore wyzwanie. Wybór w sklepach jest ogromny, co może spowodować uczucie zagubienia. Czym się kierować przy przeglądaniu modeli luster? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? 

Po pierwsze lustro musi mieć odpowiedni rozmiar – zwłaszcza, jeśli ma być nie tylko dekoracją, ale też służyć przeglądaniu się. Warto upewnić się, że sylwetka będzie w nim dobrze widoczna, że lustro ma odpowiednią wysokość oraz szerokość. Trzeba też uwzględnić warunki mieszkaniowe – wiele pomieszczeń dysponuje ograniczoną powierzchnią, na której można zawiesić wymarzone dekoracyjne lustro.

Druga kwestia to estetyka. Tutaj warto przemyśleć, jaki efekt chce się uzyskać. Dobre wrażenie zrobi zarówno jedno duże, mocno powiększające optycznie przestrzeń lustro, jak i stylowa galeria luster np. w salonie czy w sypialni. Pożądany efekt łatwo uzyskać także, dobierając odpowiednie ramy. Drewno będzie budziło skojarzenia z ciepłem, przytulnością i bezpieczeństwem, metal doskonale skomponuje się z wnętrzami loftowymi albo bardzo nowoczesnymi, rattanowa rama to doskonała opcja do wnętrz typu boho, a wszelkie połyskujące ozdoby to nieodłączny element estetyki glamour. Wrażenie zrobi także nietypowy kształt czy wykończenie lustra. W tej kwestii warto wykazać się odwagą i stawiać na nieszablonowe rozwiązania. Lustro będzie wtedy jedyną w swoim rodzaju, bardzo efektowną ozdobą dowolnego pomieszczenia.

Jeśli chcesz obejrzeć ciekawe modele sklepowe luster odwiedź Witek.pl a jeśli chcesz poszukać inspiracji jak je wkomponować w Twoje wnętrze – zerknij tutaj!