Styl kolonialny w praktyce

styl kolonialny

Styl kolonialny to kolejny styl aranżacji wnętrz, który kojarzy się z podróżami, tym razem egzotycznymi. Łączy w sobie upodobania do klasyki oraz egzotyki, jest wyrazisty, a jego ciężar spoczywa przede wszystkim na meblach, mniej na dodatkach. To styl, któremu bliżej jest do męskiej garsoniery niż rodzinnego salonu, chociaż zdecydowanie lepiej wygląda na dużej przestrzeni niż w małym, nowoczesnym mieszkaniu. 

Styl kolonialny, najważniejsze cechy

Styl kolonialny emanuje przede wszystkim odcieniami brązu. Brąz wnoszą do pomieszczenia meble wykonane z wysokogatunkowego drewna, również orientalnego. Matowe lub błyszczące meble posiadają często obłe kształty, są pojemne, praktyczne i zwykle też ciężkie. Z brązem mebli dobrze komponują się beże i odcienie kremu aż do koloru białego dobrze kontrastującego z kolorami ziemi:

  • głęboką zielenią
  • kolorem brunatnym
  • czekoladowym
  • bordowym

To barwy wykorzystywane do tapicerki, np. skórzanej czy pozostałych detali. Z nimi dobrze komponują się barwy żółta i pomarańczowa oraz głębokie odcienie czerwieni. 

styl kolonialny

Materiały i wzory stylu kolonialnego

Podstawą aranżacji przestrzeni w stylu kolonialnym jest egzotyczne drewno w głębokich, ciemnych odcieniach brązu. Z nim komponuje się naturalne tkaniny, takie jak: len, jedwab czy bawełna. Popularna jest naturalna skóra, którą obija się fotele, pufy i sofy. Również wzornictwo przypisane jest do stylu kolonialnego. Górują w nim wzory zwierzęce, roślinne oraz etniczne i orientalne, przywołując klimat dalekich podróży. 

Aby styl kolonialny nabrał lekkości

Aby styl kolonialny nie zdominował swoim ciężarem przestrzeni, ważne w nim są dodatki i drobne detale niwelujące wrażenie solidności umeblowania. Różnego rodzaju figurki, rzeźby drewniane czy porcelanowe, klasyczne lustra lub oprawione mapy. Ważnym elementem jest oświetlenie, które punktowo lub w sposób rozproszony doświetla przestrzeń. Duże znaczenie mają wszelkie przedmioty odbijające światło i tworzące radosne bliki. Urody pomieszczeniu dodają szerokie listy przypodłogowe czy gipsowe zdobienia podsufitowe.