Jak wybrać krzesła do salonu, by były eleganckie i praktyczne?

Krzesła w salonie powinny być eleganckie i wygodne. Bardzo ważne również jest dopasowanie stylu krzeseł do wystroju salonu. Jak wybierać krzesła do salonu, by idealnie wpisywały się w stylistykę wnętrza? 

Estetyka ma znaczenie

Wybierając krzesła do salonu należy zwrócić uwagę, by były one dopasowane do wnętrza, ale jednocześnie musimy pamiętać, że krzesła to meble praktyczne. Kupując stół w komplecie z krzesłami problem prawidłowego doboru krzeseł rozwiązuje za nas producent. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Czasem warto pokusić się o samodzielny wybór, by dzięki temu skompletować  zestaw, który będzie jedyny w swoim rodzaju. 

W klasycznym wnętrzu sprawdzą się krzesła tapicerowane. Jest to rozwiązanie nieśmiertelne, a jednocześnie bardzo eleganckie i wygodne, jeżeli tylko zdecydujemy się na tapicerkę, która będzie łatwa w utrzymaniu czystości. 

W salonie w stylu skandynawskim niezbędne są krzesła, które są proste, wygodne i posiadają elementy drewniane, które są tak bardzo doceniane. Warto postawić na drewno bielone, które idealnie będzie komponowało się z jasnymi kolorami. Ciekawym rozwiązaniem są również krzesła, które są częściowo bielone, a częściowo zachowują naturalny, drewniany kolor. 

Nowoczesne krzesła świetnie wyglądają, gdy są wykonane z tworzyw sztucznych. W nowoczesnym pokoju dziennym warto postawić na krzesła ciekawe i niebanalne. Przezroczyste „duchy” wyglądają elegancko i  traktowane są już jak klasyka nowoczesnego designu. 

Krzesła salonowe mogą być w stonowanych kolorach, które będą komponowały się z otoczeniem. Jest to również sposób na wprowadzenie koloru do salonu. Czerwone, czarne czy musztardowe krzesła to niebanalny element dekoracyjny, który będzie bardzo charakterystyczny. 

Wygoda przede wszystkim

Analizując, jak wybierać krzesła do salonu trzeba przede wszystkim zastanowić się nad ilością dostępnego miejsca. 

Trzeba pamiętać, że krzesło zajmuje około 60 cm. Krzesła, które mają podłokietniki są dużo bardziej wygodne, ale zajmują jeszcze więcej miejsca. Nie mogą one być ustawione obok siebie, gdyż siedzące na nich osoby będą w trakcie posiłku trącały się łokciami. 

Wybierając krzesło z podłokietnikami należy pamiętać, by sprawdzić, czy istnieje możliwość wsunięcia krzesła pod stół. Jeżeli podłokietniki są za wysokie musimy mieć świadomość, że nie wsunięte krzesła będą zajmowały dużo więcej miejsca. Nie jest to problemem, gdy salon jest duży i przestronny. Inaczej to wygląda, gdy pokój dzienny nie jest imponujących rozmiarów i liczy się każdy centymetr wolnej powierzchni. 

Wybierając krzesła należy również dopasować siedziska do wysokości blatu. Pomiędzy siedziskiem, a krawędzią stołu powinna być różnica około 30 cm. Jest to wysokość, która pozwoli swobodnie poruszać nogami i jednocześnie położyć wygodnie ręce na stole. Wysokość siedziska od podłogi to 45 – 49 cm. 

Wybierając krzesła musimy zwrócić uwagę na ich walory estetyczne, ale nie można zapomnieć, o tym, że krzesło spełnia swoja funkcję, gdy jest wygodne, a siedzenie na nim jest przyjemnością.