Czy meble z płyty są korzystne dla zdrowia?

Meble wykonane z płyty to bardzo popularny widok w większości polskich domów. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o to, czy tego rodzaju meble są neutralne dla zdrowia osób, które z nich korzystają. Kwestia ta jest niestety wciąż jeszcze bardzo mało popularna, więc osoby decydujące się na zakup mebli wykonanych z materiału takiego jak płyta HDF czy MDF często nie zastanawiają się nad kwestiami zdrowotnymi, a co za tym idzie nie weryfikują producentów pod kątem jakości zastosowanych w produktach płyt.

Wątpliwości dotyczące płyt używanych do produkcji mebli i paneli podłogowych

Płyta HDF ( https://www.belmeb.pl/plyty-meblowe/hdf-3-mm.html ) i MDF to materiał, który jest bardzo często używany do produkcji mebli i paneli podłogowych. Należy jednak pamiętać, że w procesie produkcji samych płyt wykorzystywany jest formaldehyd którego zawartość w świeżo wytłoczonych płytach jest wciąż bardzo wysoka. Formaldehyd to gaz, który w wyjątkowo niekorzystny sposób wpływa na zdrowie osób, które go wdychają. Gaz ten odparowuje z płyt tego rodzaju jeszcze bardzo długo po ich wykonaniu, a czas ten może wynosić nawet trzydzieści lat.

Jednak kluczowe jest tu kilka pierwszych lat po wykonaniu płyty, po których ilość wydzielającego się gazu jest już nieznaczna i nie ma większego wpływu na zdrowie. Zaleca się aby producenci magazynowali płyty w stanie surowym przez kilka pierwszych lat od ich wykonania i dopiero wtedy przerabiali je na finalny produkt. Informacje o tym jakiego rodzaju płyty były użyte do produkcji mebli i jak długo były sezonowane znaleźć można bezpośrednio u producenta.