Jak dobrać filiżanki do kawy?

Kawa jest napojem, który w polskiej obyczajowości ma już mocno ugruntowaną pozycję. Co niezwykle ważne, aromatyczny napar nie pełni już wyłącznie roli porannego startera. Coraz więcej osób docenia bogactwo smaku, charakterystycznego dla poszczególnych gatunków, traktując kawę jako hobby. Nie można jednak zapominać, że ten wyjątkowy napój wymaga serwowania w odpowiednich naczyniach. Jak dobrać zestaw filiżanek do kawy? Poniżej udzielamy kilku praktycznych porad.

Co łączy kawę z ekskluzywnymi trunkami? Podobnie jak gatunkowy alkohol, napar z ziaren kawowca powinien być podawany w odpowiednim naczyniu. Whisky typu single malt smakujemy w kieliszku tulipanowym, amerykański burbon powinien być serwowany w szklance typu old fashion, a kawa… no właśnie, w tym miejscu zaczynają się schody.

Każdy gatunek przedstawia inne wymagania

Rodzaj naczynia, w którym powinien być podawany napój, należy dobrać stosownie do gatunku. Czy ma to wpływ na smak? I tak i nie, nie należy jednak zapominać o kwestii tradycji. Nie mówimy przecież o piciu, a o smakowaniu.

Domowy zestaw filiżanek do kawy powinien obejmować szeroki przekrój naczyń. Do tradycyjnej „czarnej” doskonale nada się zwykła filiżanka ze spodeczkiem. Espresso powinno być serwowane w naczyniu, którego pojemność nie przekracza 70 ml. Do cappuccino nada się duża filiżanka (około 200 ml) o grubych ściankach. Cafe latte powinno być serwowane w filiżance postawionej na dopasowanym talerzyku, co ma związek z francuską tradycją jedzenia croissantów, które idealnie pasują do delikatnego naparu.