Ogromny wybór kubków do herbaty

W większości polskich kuchni można znaleźć zwykłe, ceramiczne kubki do herbaty. Jednak po co ograniczać się do jednego tylko typu tych naczyń, skoro oferty producentów akcesoriów kuchennych pękają w szwach od różnych wielkości i rodzajów kubków?

Kubki do herbaty z plastiku

Kubki kuchenne wcale nie muszą być wykonane z materiału, który łatwo ulega stłuczeniu. W ostatnich latach prawdziwym hitem stały się kubki plastikowe – nie tylko nie tłuką się, ale także można je myć w zmywarce (co w przypadku ceramiki – zwłaszcza tej ręcznie malowanej – nie zawsze jest możliwe). Ponadto jest to produkt bezpieczny w użyciu nawet dla dzieci, więc bez problemu może służyć wszystkim domownikom – od najstarszych, aż po najmłodszych.

Kubki z melaminy

Melamina jest materiałem podobnym do plastiku – twardym, odpornym na zarysowania i stłuczenia. Podobnie jak plastik, może być myta za pomocą zmywarki. Nie do końca jednak jasna jest kwestia podgrzewania melaminowego kubka w kuchence mikrofalowej – zdaniem niektórych naukowców pod wpływem energii mikrofal emitowanych przez kuchenkę, z powierzchni melaminy uwalniają się związki rakotwórcze, które następnie zostają spożyte wraz z płynem. Z drugiej jednak strony informacje te nie zostały potwierdzone – na razie są to tylko przypuszczenia naukowców.

Kubki papierowe

Niektórych może rozbawić fakt, że dość popularne są kubki do herbaty (tutaj) wykonane z papieru. Często spotkać je można – z wiadomych przyczyn – w mieszkaniach studenckich. Są to kubki jednorazowe, więc nie wymagają mycia. Wątpliwa jednak w tym przypadku pozostaje kwestia ekologiczności takiego rozwiązania – używanie papierowych akcesoriów kuchennych przyczynia się do wycinki drzew i lasów, a ponadto zwiększa liczba produkowanych przez nas śmieci.

Na rynku można znaleźć kubki w dowolnych kształtach, kolorach i deseniach. Różnorodność wyboru dotyczy także materiałów, z których zostały wykonane. Każdy, nawet najbardziej wybredny konsument, z pewnością więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.