Jaka ostrzałka do łańcucha sprawdzi się najlepiej?

ostrzałka do łańcucha

Wraz z upływem czasu liczyć trzeba się z tym, że łańcuch w pile ulegnie rozluźnieniu i stępieniu. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak jego naostrzenie. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać dobrej jakości ostrzałkę do łańcucha. Dziś na rynku dostępne są różne modele ostrzałek. W ofercie znajdują się zarówno te ręczne, jak i elektryczne. Wybór konkretnej ostrzałki nie jest zatem wcale taki prosty, jak mogłoby to się wydawać. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Ostrzałka do łańcucha a przeznaczenie piły

Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są zarówno ręczne, jak i elektryczne ostrzałki do łańcuchów jak te tutaj. Te drugie cechują się znacznie wyższą efektywnością. Są także dużo dokładniejsze. Jeśli zaś chodzi o te ręczne, to wyróżnia je lekka i kompaktowa konstrukcja. Są oczywiście także tańsze w porównaniu z tymi elektrycznymi. Jaką ostrzałkę wybrać? To przede wszystkim zależy od przeznaczenia piły. Jeśli jest używana dość rzadko i do lekkich prac, wówczas w zupełności wystarczy ostrzałka ręczna. Z kolei, jeśli piła wykorzystywana jest do dużo intensywniejszych prac, lepiej jest postawić na ostrzałkę elektryczną.

Moc ostrzałki do łańcucha

W przypadku zakupu ostrzałki elektrycznej jednym z podstawowych kryteriów jej wyboru powinna być moc urządzenia. Im wyższa moc ostrzałki, tym wyższa jej efektywność i dokładność działania. Dobrze, jeśli moc ostrzałki nie będzie niższa niż 100 W. Urządzenie o mniejszej mocy sprawdzi się jedynie przy sporadycznym ostrzeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór ostrzałki o mocy przynajmniej 300 W. Takie urządzenie będzie efektywne i precyzyjne.

Ilość obrotów na minutę

Wybierając ostrzałkę do łańcucha, koniecznie uwagę zwrócić należy także na ilość obrotów na minutę. Wybór pod tym kątem jest dość szeroki. Na rynku dostępne są ostrzałki działające z prędkością 2000 rpm, 5000 rpm, a nawet 8000 rpm. Na jaki model się zdecydować? Jeśli ostrzałka kupowana jest do domowego użytku, to jej prędkość działania nie musi być bardzo wysoka. Wystarczy urządzenie działające z prędkością 2000 rpm. W przypadku bardziej intensywnych prac, związanych z cięciem twardego drewna, lepszym wyborem będzie ostrzałka z większą ilością obrotów na minutę.