Keramzyt i jego powszechne zastosowanie

Keramzyt to materiał, który w ogrodnictwie cieszy się dużym zainteresowaniem. Wynika ono z jego unikalnych właściwości oraz szerokiego zastosowania. Może on być bowiem stosowany nie tylko jako drenaż, ale również jako materiał spulchniający czy ściółkowy. Ponadto, produkt jest tani oraz nieszkodliwy dla zdrowia roślin.

Keramzyt

Wykorzystywany w ogrodnictwie keramzyt ma różnorodną formę, w tym drobnych owalnych granulek o wielkości od około 0,5 cm do 2 cm oraz fragmentów o wielkości kilku centymetrów. Różnorodność postaci produktu pozwala na jego różnorodne wykorzystanie, zarówno w ogrodzie, jak i w przypadku roślin doniczkowych.

Z czego wynika popularność keramzytu?

Popularność produktu, który stosowany jest od niedawna wynika z jego wyjątkowych cech. Przede wszystkim jest on uniwersalny, o czym już wspomniano powyżej. Ponadto, granule keramzytu są twarde, ponieważ są one wypalane z gliny ilastej w gorących piecach obrotowych, których temperatura przekracza 1000 °C. Nie są one rozpuszczalne ani wypłukiwane przez wodę, a ponadto nasiąkają nią tylko nieznacznie. W końcu, drobiny keramzytu są obojętne chemicznie i mogą być stosowane bez obaw o zdrowie roślin. Co istotne, wraz z upływem czasu produkt nie traci swoich pierwotnych właściwości i może być wykorzystywany nie tylko przez długi czas, ale również powtórnie. Ponadto, jest on odporny na negatywny wpływ szkodników, pleśni oraz grzybów.

Zastosowanie keramzytu

Unikalne cechy jakie posiada keramzyt (https://ogrodniczy.com/keramzyt) pozwalają na jego szerokie zastosowanie w ogrodnictwie w formie materiału izolującego, spulchniającego oraz służącego drenażowi. W tym przypadku jest on zwykle umieszczany na dnie doniczek, do których wysadzane są rośliny. Tego typu warstwa drenażowa skutecznie odprowadza wodę oraz zabezpiecza korzenie rośliny przed gniciem. Ponadto, zalane wodą granulki keramzytu mogą być wykorzystywane jako naturalny nawilżacz powietrza, korzystny zwłaszcza w przypadku uprawy roślin egzotycznych lub dodatek do podłoży, skuteczny materiał izolujący i ściółkowy roślin doniczkowych i ogrodowych. Produkt może być również wykorzystywany przy tworzeniu ścieżek ogrodowych, zwłaszcza na terenie podmokłym, a także podczas zakładania zielonych dachów. W tym przypadku stanowi on skuteczną warstwę drenarską i termiczną oraz ułatwia ukorzenienie roślin.