Ogrzewanie basenowe – ciepła woda nawet zimą

basen stelazowy prostokatny ogrzewany

Całoroczny basen kryty to jeszcze luksusu, którego dostąpić mogą nieliczni posiadacze domów. Własne miejsce do kąpieli wyposażone w ogrzewanie basenowe – to rozwiązanie dla pozostałych miłośników kąpieli we własnym basenie, również zewnętrznym ogrodowym.

Jakie są sposoby ogrzewania wody w basenie?

Generalnie korzysta się z trzech grup metod podgrzewania wody basenowej:

  1. Wymienniki ciepła, czyli podgrzewanie za pomocą gorącej wody wcześniej podgrzanej w piecu CO. Do podgrzania wody w piecu służą paliwa stałe, gaz, prąd.
  2. Odnawialne źródła energii – kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Kolektory wykorzystują promienie słoneczne; pompy ciepła pobierają skumulowaną energię cieplną z ziemi lub powietrza.
  3. Energia elektryczna, czyli instalacja działająca na zasadzie grzałki.

Nad wyborem instalacji warto się dobrze zastanowić. Obok kwestii związanych z ceną zakupu i montażu urządzeń sprawą równie, o ile nie bardziej istotną są koszty przyszłej eksploatacji i konserwacji instalacji. Nie bez znaczenia dla wielu osób może być także przesłanie ekologiczne.

Jak działa ogrzewanie basenowe?

Ogrzewanie wody w basenie za pomocą wymienników ciepła jest bardzo proste. Gorąca woda z pieca wypełnia wężownicę a ta oddaje ciepło do otoczenia, czyli do wody w basenie.
Kolektory słoneczne nagrzewają się cały rok, podobnie jak woda, która je wypełnia a po podgrzaniu trafia do basenu.
Pompy ciepła pobieranego z otoczenia są rozwiązaniem niemal idealnym dla użytkownika i środowiska, gdyby nie wysoka cena zakupu instalacji.
Ogrzewanie elektryczne dobrze służy w małych basenach usytuowanych w miejscach, w których poza instalacją elektryczną nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań. Ogrzewanie basenowe tego typu pociąga za sobą znaczne wydatki eksploatacyjne.