Oszczędność i ekologia żarówek LED

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żarówek, które różnią się od siebie między innymi sposobem działania, ceną i żywotnością. Dokonując wyboru, należy przeanalizować bilans zysków i strat, które niesie ze sobą każda z opcji. Jeśli zależy nam na żarówkach, która będzie pracować długo i przy jak najniższym zużyciu energii, bardzo dobrym wyborem mogą się okazać żarówki led.

Dlaczego warto wybrać żarówki led?

Chociaż ceny żarówek led są wyższe, niż tradycyjnych, ich zakup na dłuższą metę zazwyczaj o wiele bardziej się opłaca. Charakteryzują się wysoką sprawnością świetlną, dzięki czemu zużywają mniej energii elektrycznej do emisji podobnej ilości światła, co żarówki klasyczne. Mają także mniejsze skłonności do nagrzewania się. Bardzo szybko osiągają pełną jasność i świetnie oddają barwy. Dodatkowo, ich wysoka trwałość sprawia, że mogą działać nawet do 15 lat. Ponadto, w przeciwieństwie do klasycznych żarówek, żarówki led z Hurtownia-swiatla.pl nie zawierają rtęci i są produkowane z o wiele przyjaźniejszych środowisku materiałów.

Jak wybrać żarówkę led?

Wybierając żarówkę led, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej moc w watach, ale również na ilość lumenów, czyli na parametr określający wielkość emitowanego strumienia światła. Zazwyczaj przyjmuje się, że 1 W to około 10 lm, jednak nie jest to w pełni dokładne założenie. Jeśli poszukujemy żarówki do oświetlenia miejsca precyzyjnej pracy (na przykład stolika roboczego lub blatu kuchennego), warto wybrać żarówkę o mocy przynajmniej 500 lumenów. Do lamp dekoracyjnych, nie będących głównych źródłem światła w pomieszczeniu, zazwyczaj wystarcza około 100 – 200 lm.